Domáce

V postoji KDH a Mostu-Híd je veľká miera farizejstva

BRATISLAVA  – V postoji KDH a Mostu-Híd, ktorí nechcú podať žalobu na luxemburský súd pre rozhodnutie ministrov vnútra členských krajín únie o migrantoch, vidí slovenský premiér Robert Fico „veľkú mieru farizejstva“. Uviedol to dnes na tlačovej besede po rokovaní vlády v Nitre, na ktorej kabinet formálne prijal rozhodnutie o podaní žaloby, o ktorej už informovali minulý týždeň. Ministerstvo spravodlivosti s ministerstvom vnútra a slovenským zástupcom pred európskymi súdmi pripraví žalobu. O podstate žaloby vláda nehovorila, je to vec pre profesionálov, dodal Fico.

Opozičné strany nemôžu podľa Fica na jednej strane tvrdiť, že sú proti kvótam a na druhej strane, keď treba urobiť nejaké kroky, tak ich nechcú urobiť. Z ich postojov vyplýva, že ak by boli pri moci, tak povinné kvóty realizujú. „V tom je principiálny rozdiel medzi nami a časťou opozície, my čo hovoríme aj robíme,“ vyhlásil šéf kabinetu. Zároveň uviedol, že vláda nepotrebuje mandát od parlamentu na podanie žaloby. Sme presvedčení, že postupujeme v súlade s vnútroštátnym poriadkom Slovenskej republiky, doplnil.

Premiér o podaní žaloby informoval minulý týždeň. Zároveň vtedy zdôraznil, že rozhodnutie ministrov vnútra Európskej únie o povinnom prerozdelení migrantov nebude Slovensko implementovať. Dodal, že si je vedomý, že sa vystavujeme procesu infringement. Fico vtedy upozornil, že je tu vážny rozpor v principiálnej otázke o fungovaní EÚ a o tom, či je možné prijímať takéto rozhodnutia diktátom väčšiny.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák minulý týždeň uviedol, že žaloba je logický ďalší krok. „Po tom, čo sme odmietli rozhodnutie ministrov vnútra, potrebujeme sa brániť aj právnym spôsobom pred jeho účinkami. Jediná možnosť je podanie tejto žaloby, ale netreba to dramatizovať,“ vyhlásil. Ak by v tejto veci proti Slovensku bolo začaté konanie, tak to bude štyridsiate štvrté. K dnešnému dňu voči SR beží 43 konaní, nie je o nič viac výnimočné, sú to bežné prostriedky, ktoré v EÚ existujú, uviedol Lajčák. Každý členský štát má právo napadnúť žalobou právny akt EÚ, o ktorom sa domnieva, že z hmotného alebo procesného hľadiska porušuje právo EÚ, vysvetlila pre agentúru SITA zástupkyňa SR pred súdmi EÚ Beatrix Ricziová. Slovensko podá žalobu na Súdny dvor v Luxemburgu podľa čl. 263 Zmluvy o fungovaní EÚ. Slovensko už takto podalo štyri žaloby. Členské štáty bežne podávajú žaloby proti právnym aktom inštitúcie EÚ. Ide o bežný postup, dodala.