Domáce Politika Top

USA nás ubezpečujú, že euroatlantické partnerstvo je pevné

BRATISLAVA – Tento ročník Mníchovskej bezpečnostnej konferencie je možno vôbec najdôležitejší v jej 53. ročnej histórii, keďže jeho hlavnou témou je charakteristika vzťahov medzi USA a Európou. Bola to jedna z prvých príležitostí predstaviteľov americkej administratívy predniesť európskemu publiku posolstvá, ktoré Európa chcela počuť.

Myslím si, že americký minister obrany James Mattis to povedal jednoznačne, a síce, že euroatlantické partnerstvo je pevné a neochvejné, hoci naň – a to tiež povedal jasne – budeme musieť väčšmi finančne prispieť. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák takto zhrnul prvý deň Mníchovskej bezpečnostnej konferencie, ktorá sa začala v piatok 17. februára. Informoval tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí.

Minister obrany USA James Mattis na podujatí zároveň ocenil líderskú úlohu Nemecka v Európe a potvrdil, že transatlantické puto je rovnako pevné ako kedykoľvek v minulosti, a je tou najsilnejšou zbraňou proti nestabilite.
Lajčák popri hlavnom programe konferencie absolvoval aj niekoľko bilaterálnych stretnutí, napríklad rozhovor s generálnym tajomníkom OBSE Lambertom Zannierom.

Hlavnou témou rozhovoru bolo, ako lepšie využiť platformu OBSE na riešenie problémov vo svete. Ako uvádza ministerstvo zahraničných vecí, misie OBSE majú svoje nezastupiteľné miesto, okrem iného, pri riešení akútnych problémov, ako sú konflikty, terorizmus, radikálny extrémizmus, obchod s ľuďmi či nekontrolovaná migrácia. Slovensko sa v súčasnosti pripravuje na prevzatie predsedníctva v tejto organizácii v januári 2019. Lajčák v rozhovore potvrdil, že našou ambíciou je dodržať vyvážený prístup k všetkým trom dimenziám OBSE – politicko-vojenskej, ekonomicko-environmentálnej aj ľudskoprávnej.

Stretnutiu s gruzínskym premiérom Giorgim Kvirikašvilim dominovali témy nedávneho rozhodnutia Európskeho parlamentu v otázke poskytnutia bezvízového režimu pre Gruzínsko, ako aj reforiem v krajine. Lajčák zdôraznil, že Slovenská republika plne podporuje eurointegračné ambície Gruzínska a ponúkol zdieľanie slovenských skúseností z transformačného procesu. Ocenil tiež pokrok, ktorý Gruzínsko pri reformách dosiahlo.

V rozhovore s ministrom zahraničných vecí Ukrajiny Pavlom Klimkinom šéf slovenskej diplomacie zdôraznil, že nás znepokojila nedávna eskalácia násilia na východe krajiny, ktorá sťažuje implementáciu mierových dohôd. Vyjadril znepokojenie a dodal, že v danej situácii je potrebné urobiť všetko pre to, aby sme sa vyhli vytvoreniu ďalšieho zmrazeného konfliktu. V tomto zmysle vidí Lajčák priestor pre väčšie angažovanie sa Európskej únie.

Vnútropolitická situácia v Kosove, vývoj vo vzťahoch medzi Belehradom a Prištinou s dôrazom na pokrok v otázke vytvorenia Združenia srbských municipalít boli témy stretnutia Lajčáka s ministrom zahraničných vecí Kosova Enverom Hoxhajom. Slovenský minister zopakoval stanovisko, že dialóg je jediným nástrojom na riešenie otvorených otázok so susedmi, a to tak vo vzťahu k Srbsku, ako aj k Čiernej Hore. Slovensko podporuje úsilie Kosova o dosiahnutie vízovej liberalizácie, je však potrebné splniť dve zostávajúce podmienky – pokrok v oblasti budovania právneho štátu a demarkácia hraníc s Čiernou Horou.

Bilaterálne stretnutia uzavrel Lajčák rozhovorom s kirgizským partnerom Erlanom Abdyldaevom, na ktorom vyjadril záujem na zintenzívnení bilaterálnej spolupráce najmä v ekonomickej oblasti a pri poskytovaní slovenských štipendií pre kirgizských študentov. Dnes má Lajčák na programe okrem účasti na viacerých diskusných fórach konferencie aj viaceré bilaterálne stretnutia, vrátane schôdzky s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom.