Domáce Politika Top

Protimnožiteľský zákon je populistický a neodborný, ozýva sa Most-Híd

BRATISLAVA – Prijatá novela zákona o veterinárnej starostlivosti, takzvaný protimnožiteľský zákon z dielne opozičnej SaS, je nešťastný, navrhovatelia urobili podnikateľov aj z ľudí, ktorí nimi nemôžu byť. Povedal to na dnešnej tlačovej besede poslanec NR SR za Most-Híd Peter Antal. Ako uviedol, strana SaS mala dobrý úmysel, avšak prijatá novela nezabráni množeniu psov v nevyhovujúcich podmienkach.

„Novela zasiahne tisíce chovateľov. Novela hovorí o tom, že keď chovám čo i len jednu fenku, tá bude mať čo i len jedno šteniatko a ja ho predám, stávam sa podnikateľom a musím si založiť živnosť, inak porušujem zákon,“ vysvetlil Antal.

Požiadavka na prezidenta

Dodal, že Most-Híd požiada prezidenta, aby zákon nepodpísal a strana príde s novými pravidlami. Či to bude návrh poslanecký alebo z dielne ministerstva pôdohospodárstva, sa ešte dohodnú. Štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva za Most-Híd Gabriel Csicsai dnes povedal, že schválený návrh je populistický a neodborný.

„Na Slovensku funguje množenie psov, ale nemôžeme odsudzovať každé množenie. Chovateľ má psa, papiere, produkuje výstavných psov, sú organizovaní v rôznych spolkoch a zaviazali sa, že nebudú množiť psov bez papierov. S touto skupinou nie je žiadny problém,“ povedal tajomník.

Podľa neho prijatý zákon zamedzuje legálnu činnosť a ľudia môžu prísť aj o príjmy z predaja šteniat. „Ale nepostihuje tých, ktorí psov týrajú. Oni to budú robiť naďalej,“ dodal.

Zbytočná komplikácia, tvrdia bugárovci

Poslankyni Anne Zemanovej (SaS) prešiel v parlamente pozmeňovací návrh, podľa ktorého množenie psov by malo byť napokon regulované len v prípadoch, ak ide o podnikanie a šteňatá sa do vlastníctva iných osôb prevádzajú za peniaze. Pozmeňujúci návrh zavádza tzv. regulovaný chov psov ako formu podnikania, na ktorú je potrebná zriadená živnosť. Aj to je záležitosť, ktorá podľa Mosta-Híd je zbytočnou komplikáciou.

Podľa schválenej novely každého psa, ktorý sa v regulovanom chove narodí, má chovateľ označiť a identifikovať a je povinný zabezpečiť, aby samica psa, ktorá je súčasťou tohto chovu, bola veterinárne ošetrená po každej ukončenej gravidite, najmenej však raz ročne.

Hlasovali zaň piati poslanci Smeru

Opozičnej SaS prešiel tento týždeň v parlamente návrh novely zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorý upravuje chov psov a ich množenie. Novela zavádza kontrolu množenia psov, ustanovuje podmienky chovu psov na ich množenia, podmienky držania takýchto psov a povinnosti vyplývajúce držiteľom, ako aj štátnym orgánom na úseku evidencie a kontroly držania psov určených na množenie.

Za návrh zákona v NR SR z koaličných poslancov za schválenie zahlasovalo päť poslancov za Smer-SD a nikto z SNS ani Mosta-Híd. Antimnožiteľský zákon konečne poskytne prehľad o tom, kto, ako a v akom rozsahu chová a predáva psy. Vyvinuli sme maximálne úsilie, aby sa definitívna podoba zákona čo najviac priblížila predstavám ochrancov zvierat i chovateľov psov. Uvádza poslanec NR SR za SaS a jeden z autorov legislatívy Martin Poliačik.

Poliačikove vysvetľovanie, chcú rokovať

„Na Slovensku vzniklo chovateľské eldorádo a stali sme sa najväčším ilegálnym vývozcom šteniat. Pôvodný návrh SaS sa týkal len množiteľov, ktorí nie sú združení v chovateľských zväzoch a nemajú oficiálne chovné stanice. Vláda vo svojom stanovisku takéto delenie odmietla. Preto v pozmeňovacom návrhu bola zavedené povinnosť živnosti pre všetkých chovateľov,“ vysvetľuje Poliačik s tým, že na danú tému boli navrhovatelia pripravení rokovať a s touto požiadavkou kontaktovali ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú ešte vlani v novembri.

Podľa SaS má byť každý príjem zdanený a platí to aj pre chovateľov psov, ktorí doteraz požívali neštandardné výhody, keďže sa na predaj šteniat nevzťahovali dane a chov bol neregulovaný.

„O zákone sme naďalej pripravení rokovať. Ide nám hlavne o to, aby po siedmich rokoch našej snahy konečne prestali trpieť a zomierať psy v hrozných podmienkach. Do mája, keď má zákon vstúpiť do platnosti, je čas zákon upraviť. My sa len potešíme, keď sa myšlienkou vrátime čo najviac k nášmu pôvodnému návrhu,“ dodáva Poliačik.

Foto: SITA