Domáce Politika Top

Poslancom sa končia prázdniny. Na programe je 84 bodov

BRATISLAVA – Po letných prázdninách zasadnú do lavíc parlamentu poslanci Národnej rady SR. Na programe 9. schôdze, ktorá sa začne v utorok 6. septembra o 13:00, majú 84 bodov. Budú sa zaoberať 40 vládnymi návrhmi a návrhmi z dielne opozície, medzi ktorými je aj odvolávanie predsedu vlády Roberta Fica.

Zákonodarcovia prerokujú protischránkový zákon z rezortu justície ministerky Lucie Žitňanskej. Protischránkový zákon má zabezpečiť transparentné nakladanie s verejnými zdrojmi.

Zákon o registri partnerov verejného sektora upravuje pre firmy povinnosť zaregistrovať sa. Okrem toho sú firmy povinné zverejniť vlastnícku štruktúru až na úroveň konečného užívateľa výhod.

Nič podobné v európskej legislatíve neexistuje

“Zákon vnáša veľkú mieru transparentnosti do vzťahov medzi štátom na jednej strane a biznisom na druhej strane,“ uviedla ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Náš protischránkový zákon je niečo, čo v európskej legislatíve prakticky neexistuje.

„Tento register umožní, aby sme videli, kto je konečný užívateľ výhod spoločností, ktoré obchodujú so štátom. Jednoducho je to veľmi veľmi tvrdý a podľa môjho názoru aj efektívny protischránkový zákon,“ povedal minulý týždeň premiér Robert Fico.

Aktívni aj niekoľkí opoziční poslanci

Návrhy zákonov predkladajú na septembrovú schôdzu viacerí opoziční poslanci. Podľa nezávislých poslancov NR SR Miroslava Beblavého, Kataríny Macháčkovej a Simony Petrík by mali za nezákonné používanie verejných zdrojov niesť verejní predstavitelia hmotnú zodpovednosť.

Preto predkladajú na rokovanie parlamentu návrh zákona o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci. Cieľom návrhu zákona je okrem zavedenia hmotnej zodpovednosti aj zakotvenie zásady dobrého hospodára ako základného kritéria pre posudzovanie porušenia zákonnosti.

Riešiť sa bude aj rokovací poriadok

Poslanci sa budú zaoberať aj návrhom zákona o rokovacom poriadku, ku ktorému má opozícia dlhodobo výhrady a predkladateľa Andreja Danka žiada o viaceré zmeny.

Podľa návrhu by poslanci nesmeli do sály nosiť transparenty, jesť ani používať mobilné telefóny. Natália Blahová zo SaS sa domnieva, že Andrej Danko sa snaží byť riaditeľom poslancov. “Lenže poslanci sa zodpovedajú voličom,” myslí si Blahová.

Zmeny sú podľa nej deštrukciou parlamentnej demokracie. Za nespravodlivé považuje, že predseda parlamentu, členovia vlády a prezident nemajú, na rozdiel od poslancov, presne stanovený maximálny rečnícky čas.

Pokračovanie odvolávania Fica

Najočakávanejším bodom programu bude na konci schôdze odvolávanie predsedu vlády Roberta Fica. Za vyslovenie nedôvery premiérovi je skupina opozičných poslancov z Opozičnej rady SaS a OĽaNO-NOVA.

Andrej Danko odvolávanie v júli presunul na september. Nepáčilo sa mu totiž oblečenie Igora Matoviča (OĽaNO), v ktorom prišiel do rokovacej sály a bilbord, ktorý v sále rozprestrel.

Kaliňák by podľa opozície mal skončiť

Opozícia žiada aj hlavu ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý priznal, že v októbri 2013 kúpil od Ladislava Bašternáka 16-percentný podiel v spoločnosti B.A. Haus. Na kúpu podielu v spoločnosti si Kaliňák zobral úver 500-tisíc eur od Tatra banky.

Za 16-percentný podiel B.A. Haus zaplatil 430-tisíc eur. Firma B.A. Haus vlastní dva byty v objekte, kde Kaliňák býva, a kúpou mohol minister podľa vlastných slov získať kontrolu nad bytmi v susedstve.

Akcionárom vo firme B.A. Haus je od roku 2008 aj niekdajší minister financií a dopravy Ján Počiatek. Bašternák je známy z kauzy nadmerných odpočtov DPH pri bytovom komplexe Five Star Residence.

Objekt stavala firma Real Štúdio K.F.A. podnikateľa Mariana Kočnera a firma Ladislava Bašternáka v ňom údajne kúpila sedem bytov za 12 miliónov eur. Následne si firma Bašternáka uplatnila nadmerný odpočet DPH vo výške dvoch miliónov eur.

Fico svojho kolegu obhajoval

Fico Kaliňáka v parlamente podľa opozície obhajoval, a to je dôvod, prečo chcú vyjadriť nedôveru aj premiérovi. “Minister vnútra počas svojho pôsobenia podporuje boj proti daňovým podvodom, vznikla Daňová kobra, ktorá tomuto štátu zachránila takmer 90 miliónov eur na nevyplatených vratkách DPH. Ministerstvo vnútra a ministerstvo financií sa pričinili v posledných rokoch o to, aby sa na Slovensku účinnejšie bojovalo s daňovými podvodmi, prijali sa nové opatrenia a nová legislatíva, čo viedlo k zvýšeniu výberu DPH o viac ako 2,5 miliardy eur,” zdôraznil Fico v júni v Národnej rade SR.