Domáce Komentáre a názory

Komentár: Pištoľ do každej domácnosti

V roku 2011 vlastnili Slováci 276 tisíc legálnych zbraní. Európska komisia ich chce zakázať. Rovnako plánuje nariadiť znefunkčnenie historických zbraní. Zle to vyzerá aj so zberateľmi. Aké nudné sa môžu stať rekonštrukcie obľúbených historických bitiek?

Jedným z opatrení na zvýšenie bezpečnosti obyvateľov krajín EU je zbaviť Európanov strelných zbraní. Tých, ktoré majú v legálnej držbe. S návrhom na deaktiváciu legálne držaných poloautomatických zbraní prišla Európska komisia a pripravuje na to smernicu. Je trpkoúsmevné, že aj tento návrh je súčasťou tzv. opatrení na „zintenzívnenie boja proti terorizmu“, o ktorých sa nedávno bavili ministri vnútra členských krajín EU.

Európanom treba zobrať zbrane, aby sa pri podobných útokoch aký sa odohral v Paríži, mohli brániť iba švajčiarskymi nožíkom, skladacím dáždnikom, či nejakou bakulou alebo len holými rukami. Je preukázateľné, že tam, kde sú zbraňové zákony liberalizované, tam je aj väčšia bezpečnosť. Je tiež preukázateľné, že teroristi vraždili v Paríži automatickými nelegálnymi zbraňami, dokonca poskladanými z komponentov kúpenými na internete. Európska komisia ale aj vlády jednotlivých krajín reagujú pod tlakom udalostí niekedy až priveľmi panicky. Nápad s akýmsi “Minischengenom” patril do podobnej kategórie.

V oblasti zvýšenia bezpečnosti svojich občanov by asi únia urobila viac, ak by dala do všetkých jazykov EU preložiť pár vybraných citátov z koránu. Tie budú možno z hľadiska priamej konfrontácie Európanov s teroristami z IS lacnejšie a účinnejšie k prežitiu ako zbavovanie ich legálne držaných zbraní na vlastnú obranu. Nie je na tom nič zlé, aby domácnosť vlastnila jednu legálnu zbraň.  Samozrejme neplatí ani rovnica, viac legálnych zbraní rovná sa menej teroristov. Šanca na prežitie so zbraňou je ale určite väčšia ako bez nej. A nemusí ísť len o konfrontáciu s terorizmom.