Domáce Politika Top

Pád na dno bývalého gazdu: Rok 2016 bol pre Procházku katastrofou

BRATISLAVA – Radoslav Procházka nebude na tento rok spomínať v dobrom. Nádejný „gazda pravice”, ktorý si pred parlamentnými voľbami brúsil zuby na premiérsku stoličku, nakoniec padol na politické dno.

Rozohraté to pritom mal naozaj výborné – v prezidentských voľbách pred dvomi rokmi ziskal prekvapujúcich 21%, čo signalizovalo vysokú podporu. Stranu Sieť, ktorej bol predsedom, prezentoval ako stranu plnú odborníkov a aj prieskumy mu sľubovali slušné percentá. Kde sa to pokazilo?

Keď si pustil ústa na špacír

Začiatok konca – tak by sa dalo nazvať vyjadrenie Procházku pre televízu Markíza počas plesu Spišiakov. Vtedajší šéf Siete sa vyjadril, že pre stranu je dôležité presadenie hmotnej zodpovednosti politikov a zákaz schránkových firiem, kvôli čomu pripustil možnosť koalície s Robertom Ficom. Straníkom sa potom v liste ospravedlňoval, že použil formuláciu, ktorá mohla vyvolať pochybnosti.

Radoslav Procházka počas zasadnutia Súdnej rady SR k voľbe kandidáta na post dodatočného sudcu Vššeobecného súdu EÚ v Luxemburgu
Radoslav Procházka počas zasadnutia Súdnej rady SR k voľbe kandidáta na post dodatočného sudcu Vššeobecného súdu EÚ v Luxemburgu

Odkaz pre SaS

Procházka sa sebavedomo vyjadroval aj koncom februára, pár týždňov pred voľbami. Na vyjadrenia zo strany SaS reagoval pre Denník N takto: „Pretože ak človek, ktorý sa hlási k tomu, že chce byť ministrom financií, týždeň pred voľbami svojmu potenciálnemu premiérovi odkáže jubilejnú päťdesiatu verejnú urážku, nie som si úplne istý, či má reálny záujem byť súčasťou takejto vlády.” Silné reči, čo poviete?

Katastrofálny výsledok vo voľbách

Samotné voľby však ukázali krutú realitu. Najväčšia pozornosť médií sa okrem Smeru zameriavala práve na Sieť,  novinári však boli nakoniec svedkom najväčšieho sklamania. Strana presvedčila iba 5,6% voličov, vďaka čomu sa iba tesne dostala do parlamentu. Pre premiérske ambície jej šéfa Procházku to bola veľká facka. Procházka priznal, že jeden z faktorov slabého výsledku bola jeho nedostatočná vyhranenosť voči Smeru.

Klamstvá o bratríčkovaní s Ficom

Procházka nakoniec slovo nedodržal a išiel do vlády so Smerom. Ešte predtým sa však vykrúcal, že so Smerom rozhodne nie je v kontakte, hoci bol prichytený, ako sa stretol s Robertom Kaliňákom hneď deň po voľbách.

Radoslav Procházka
Radoslav Procházka

Komunikácia na Facebooku

Po voľbách bolo ticho. Procházka nebol na Facebooku veľmi aktívny, no po dvoch týždňoch predsa len prelomil mlčanie. Na komentáre ľudí však reagoval podráždene, ironicky a na politika rozhodne nediplomaticky. Nečudo, že sa stal terčom žartov zo strany Slovákov. Na škodoradosť zo strany voličov aj nevoličov si ešte musel zvykať.

Odchod rebelov a nadávky na sneme

Zo snemu Siete, ktorý sa konal v auguste v Trnave, sa stal kabaret. Odišli z neho rebeli vedení Andrejom Hrnčiarom, za predsedu bol zvolený Roman Brecely ako krízový manažér. „Chalani nedá sa s vami robiť. Nič, akože sorry, nič, ako chceš. OK. (…) Krízový manažér, ty kokos, Vám musí je..ť, chalani, Vám musí je..ť,“ zachytili jeho reakciu kamery novinárov.

Uvedená pasáž začína od 1:18.

Neúspešný boj o post sudcu v Luxemburgu

Klinčekom do rakvy je neúspešný pokus stať sa dodatočným sudcom Všeobecného súdu EÚ. Čo ho odpísalo, zatiaľ nie je známe, no zrejme to malo dočinenie s vypočúvaním zo strany Súdneho dvora. Obavy boli predovšetkým o jeho morálny kredit. Zatiaľ čo jeho koaliční kolegovia ho podporili, výhrady voči jeho nominácii mal napríklad Richard Sulík.

Zdroj: ph, Foto: SITA, Video: YouTube