Domáce Politika Top

Opozícia momentálne lídra nemá, tvrdia niektorí jej poslanci

BRATISLAVA – Opozícia v súčasnosti podľa poslanca NR SR Petra Pčolinského (Sme rodina) nemá lídra. Ako povedal dnes v rozhovore pre agentúru SITA, usudzuje tak z toho, čo vidí, kto sa ako správa, kto koho rešpektuje, alebo nie.

„Igor Matovič bojuje na všetkých frontoch. SaS chýba jasný líder. Kotlebovci bojujú s každým. My sa snažíme komunikovať s každým, ale je to ťažké,“ vyhlásil s tým, že líder opozície by mal mať manažérske a komunikačné schopnosti, aby bol schopný potlačiť vlastné záujmy.

Taký človek dnes neexistuje

„Líder by mal mať prirodzenú autoritu. Takýto človek však dnes neexistuje. Novinári takého človeka dlho hľadajú. Na politickej scéne ale nie je,“ povedal. Podľa Pčolinského sa mnohí politici na lídra hrajú, ale vždy to stroskotá na ich vlastnom egu a neschopnosti komunikovať s partnermi.

Poslankyňa hnutia Sme rodina Adriana Pčolinská tvrdí, že hra na lídra opozície je úplne nezmyselná, nijakým spôsobom totiž nezlepší život ľuďom na Slovensku. „Keďže nás k nejakej zásadnejšej spolupráci ostatné opozičné strany nepozývajú, pomáhame ľuďom a snažíme sa, aby sme pre nich boli lídrom my,“ povedala.

Kollár nad tým nerozmýšľal

Podľa podpredsedu hnutia Sme rodina Milana Krajniaka je lídrom opozície predseda SaS Richard Sulík, pretože je to predseda najsilnejšej opozičnej strany. „Čo bude o polroka uvidíme, ale momentálne je to takto,“ povedal.

Predseda Sme rodina Boris Kollár nad tým, kto je líder opozície, v živote nerozmýšľal. „Ja rešpektujem moju stranu. Nikdy som si nepovedal, že by som mal mať úctu k nejakému lídrovi. Opozícia lídra momentálne nemá,“ uviedol.

Liberáli hovoria o Sulíkovi

Lídrom opozície je podľa poslanca SaS Martina Poliačika predseda najsilnejšej opozičnej strany, teda Sulík. Poliačik odmieta, že by Sulík trávil väčšinu času mimo Slovenska. „Sulík má schopnosť vyjednávať dohody a má záujem o problémy na Slovensku,“ uviedol dôvody, pre ktoré považuje Sulíka za lídra.

Jeho stranícky kolega Juraj Droba považuje za opozičného lídra odborný tím SaS na čele s predsedom Sulíkom. „Sme jedinou reálnou alternatívou voči vláde Roberta Fica. Sulík podrástol a vyzrel a dokáže vyviesť Slovensko zo súčasného žalostného stavu,“ povedal Droba. Sulík sa k otázke nechcel vyjadrovať. „Prenechám to politológom,“ povedal.

Čo na to obyčajní ľudia?

Vyššie percentá nemusia podľa poslankyne NR SR Eriky Jurinovej (OĽaNO) v opozícii automaticky určovať líderstvo . „Dôležité je, aby opozícia spolupracovala. Nemusíme sa pretláčať, ale mali by sme ukázať, že spolupracujeme. Dnes to beriem tak, že ide o boj opozície proti tomu, kto ide proti ľuďom,“ povedala.

Ďalšia poslankyňa OĽaNO Veronika Remišová v parlamente vidí dve výrazné opozičné strany – OĽaNO a SAS, ktoré dobre spolupracujú. „Hľadanie lídra tri roky pred voľbami sa mi zdá trochu zbytočné a kontraproduktívne. Navyše, často v politike vidíme osobnosti,  ktoré zo strán odchádzajú a zakladajú si nové, vlastné strany, alebo pôsobia samostatne. Krajine to veľa dobrého neprináša,“ povedala. V súčasnej politike jej chýba tímová spolupráca a vidí to aj na vládnej koalícii.

Chaoticky riadená opozícia

„Vládna koalícia síce jasného lídra má, to však nebráni, aby mu koaliční partneri skákali po hlave a snažili sa navzájom si kradnúť priazeň voličov. V takejto situácii však prehrávajú predovšetkým občania. Preto by sme sa mali sústrediť najmä na konštruktívnu spoluprácu a hľadanie riešení pre ľudí, a nie na to, kto je čoho lídrom,“ zdôraznila.

Podpredseda Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko Milan Uhrík si myslí, že takzvaná štandardná opozícia nemá lídra a je riadená chaoticky. „Lídrom skutočnej opozície je Marián Kotleba,“ povedal. Úlohou opozície je podľa neho byť protiváhou vládnej garnitúry a to spĺňa len ĽS NS. „V parlamente sa tvária, že sú to opozičné strany, ale na krajskej úrovni spolupracujú so Smerom a opozičnosť sa tam vytráca,“ dodal.

Foto: SITA