Domáce Spoločnosť Top

Odhalili tabuľu mužovi, ktorého roztrhali psy pri pokuse o útek

BRATISLAVA – V hraničnom pásme medzi bratislavskou Petržalkou a Rakúskom dnes odhalili pamätnú tabuľu jednej z obetí Železnej opony Hartmutovi Tautzovi z bývalej Nemeckej demokratickej republiky (NDR), ktorého v roku 1986 pri pokuse o prekročenie hranice roztrhali psy.

Stalo sa to v kukuričnom poli 22 metrov od demarkačnej čiary, pričom psovodi mu neposkytli prvú pomoc. Tabuľu odhalili pri príležitosti 30. výročia tejto tragickej udalosti 200 metrov od miesta, kde psy útočili. Tabuľa je umiestnená pri cyklotrase, ktorá smeruje z Petržalky do rakúskeho Kittsee. Na odhalenie pamätnej tabule prišla z Nemecka aj Hartmutova sestra.

Neľudská činnosť ozbrojených zložiek komunistickej moci

Odhalenie pamätníka venovaného Hartmutovi Tautzovi je ďalším z krokov ÚPN poukazujúcim na neľudskú činnosť ozbrojených zložiek komunistickej moci. Len 18-ročný mladík z bývalej NDR sa 8. augusta 1986 vo večerných hodinách pokúsil ilegálne prekročiť štátnu hranicu medzi bývalým Československom a Rakúskom v Bratislave-Petržalke.

Mnohopočetné zranenia spôsobené útokom psov Pohraničnej stráže a neposkytnutie prvej pomoci jej príslušníkmi boli príčinou smrti, ktorá nastala 9. augusta 1986 o 01:15 vo Vojenskej nemocnici v Bratislave, kam Tautza previezla sanitka, ale až po skončení výsluchu príslušníkmi Pohraničnej stráže.

Nádej v spravodlivosť

ÚPN v máji 2008 podal podnet na Generálnu prokuratúru SR, že v prípade usmrcovania civilných osôb na štátnych hraniciach v rokoch 1948–1989 ide o zločiny proti ľudskosti, ale doteraz nebolo proti žiadnej zo zodpovedných osôb vznesené obvinenie, keďže sa skutky stali v súlade s vtedy platnými zákonmi a sú podľa dnešných prokurátorov premlčané.

Výkonná riaditeľka Platformy európskej pamäti a svedomia Neela Winkelmannová má však nádej, že zodpovední budú postavení pred súd. Ako povedala pri odhalení pamätníka, demokratické štáty by mohli uplatniť princíp univerzálnej jurisdikcie a stíhať komunistických funkcionárov za zločiny proti ľudskosti pred svojimi súdmi.

Vytvorí sa súdny tribunál?

Druhou možnosťou podľa nej je, aby bola vytvorená nová nadnárodná inštitúcia spravodlivosti, akýsi súdny tribunál, ktorý by súdil komunistických páchateľov za zločiny proti ľudskosti. Zároveň prečítala menný zoznam 21 osôb, ktoré sú zodpovedné za smrť Hartmuta Tautza. Ide o vysokopostavených komunistických funkcionárov, ale aj funkcionárov armády a polície až po zákrok vykonávajúcich psovodov. Mnohí z nich podľa nej stále žijú.

„Zodpovední majú byť postavení pred súd,“ zdôraznila. Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák uviedol, že táto tragédia bola jednou z najbolestnejších na vtedajších hraniciach. Zároveň prisľúbil, že ústav zverejní mená tých, ktorí zahynuli pri snahe prekročiť štátne hranice aj s menami zasahujúcich pohraničníkov a ich veliteľov.