Domáce Politika Top

LIberálom prešla novela, ide o zákon týkajúci sa chovu psov

BRATISLAVA – Opozičnej SaS prešiel návrh novely zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorý upravuje chov psov a ich množenie. Novela zavádza kontrolu množenia psov, ustanovuje podmienky chovu psov na ich množenia, podmienky držania takýchto psov a povinnosti vyplývajúce držiteľom, ako aj štátnym orgánom na úseku evidencie a kontroly držania psov určených na množenie.

V súčasnosti je chov a množenie psov podľa predkladateľov kontrolované len tým spôsobom, že chovné stanice jednotlivých plemien sú nahlásené chovateľským zväzom týchto plemien a tie kontrolujú, či takéto chovy spĺňajú ich štandardy, prípadne aj medzinárodné štandardy.

Nespokojnosť poslancov

„Chovatelia takýchto šľachtených chovov majú záujem na tom, aby chovy boli v poriadku a zachovávali medzinárodné štandardy, pretože im to dáva možnosť ďalej rozvíjať chov a zvyšuje hodnotu ich psov aj šteniat z takéhoto chovu. Na druhej strane, existujú chovy, kde nie sú dodržiavané podmienky držania a chovu zvierat stanovené vyhláškou ministerstva pôdohospodárstva o podrobnostiach o ochrane spoločenských zvierat a požiadavkách na karanténne stanice a útulky pre zvieratá,“ domnievajú sa.

Poslanci vyjadrovali nespokojnosť s tým, že sučky sú často v nekontrolovaných chovoch držané pod fóliovníkmi, v tmavých pivniciach, bez venčenia, denného svetla, bez sociálneho kontaktu, veterinárneho ošetrenia, vhodnej stravy, s kožnými a inými chorobami.

Toto boli dôsledky

„Ako jediný nie je tento spôsob množenia za účelom predaja kontrolovaný, čo vedie ku genetickým zmenám na plemenách, skrytým chorobám, ktoré sa prejavia po čase od kúpy, k premnoženiu určitého plemena a hlavne k nevhodným podmienkach chovu, vedúcim k týraniu,“ dodávajú s tým, že takí množitelia nie sú registrovaní v chovateľských zväzoch a v súčasnosti nikto nekontroluje, či dodržiavajú požiadavky stanovené osobitným predpisom.

„Z tohto dôvodu navrhujeme pre každého, kto bude chcieť predávať psy mimo chovateľských staníc registrovaných v chovateľských zväzoch, zaviesť povinnosť mať od veterinárnej správy potvrdenie o tom, že má vhodné podmienky na tento chov a že ich aj dodržiava. Akýkoľvek predaj bez registrácie by mal byť nelegálny,“ argumentovali.

Sloboda zvierat ale má aj obavy

„Máme radosť, že sa téma množiarov dostala aj vďaka práci občianskych združení do povedomia verejnosti i do Národnej rady a že zákon prijali,” reaguje na takzvaný protimnožiteľský zákon Sloboda zvierat, ktorá je presvedčená, že označovanie mikročipom je jediný spôsob ako sledovať a kontrolovať pôvod zvierat.

„Našou obavou ale ostáva, že mnohí chovatelia budú tvrdiť, že zvieratá rozmnožujú za účelom darovania, teda pre rodinu a priateľov, pretože zákon sa vzťahuje len na chovy za účelom predaja,” dodáva organizácia a uzatvára, že čierny obchod a týranie zvierat tak budú naďalej pokračovať, aj keď možno v menšej miere.

Foto: SITA / Thomas Ritter