Domáce Politika Top

Lajčák sa vyjadril k Procházkovi, musí padnúť politické rozhodnutie

BRATISLAVA – O tom, čo ďalej s kandidatúrou Radoslava Procházku na post sudcu Všeobecného súdu EÚ, musí oficiálne rozhodnúť vláda.  Je na kabinete, či stiahne jeho kandidatúru, alebo Slovensko bez ohľadu na negatívne stanovisko výboru bude pokračovať v jeho podpore.

Vysvetlil aktuálnu situáciu minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Súdna rada začiatkom januára informovala, že diplomatickou cestou jej doručili písomné stanovisko poradného výboru k Radoslavovi Procházkovi.

Negatívne stanovisko výboru

Výbor v prípade tohto kandidáta vydal negatívne stanovisko. Podľa Súdnej rady SR výbor Procházkovu kandidatúru odmietol, a to „vzhľadom na obavy ohľadne integrity kandidáta, ktoré podľa výboru neboli rozptýlené”.

Stanovisko výboru v tejto časti neobsahuje podrobnejšie odôvodnenie nad rámec stručnej zmienky o vôli kandidáta vyhnúť sa zdaňovaniu niektorých nákladov jeho prezidentskej kampane v roku 2014, uviedla v januári Súdna rada SR. Zároveň podľa Súdnej rady v stanovisku poradného výboru rozsiahlo opisujú nesporné kvality Procházku, jeho právnu prax, jazykové schopnosti a medzinárodné skúsenosti.

Mazák sa chce znovu zúčastniť

Vzhľadom na to, že vláda ešte oficiálne nezaujala stanovisko, nemohla predsedníčka rady Jana Bajánková zatiaľ vyhlásiť nové voľby. Bývalý šéf ústavného súdu Ján Mazák, ktorému v júnovej voľbe na zvolenie za kandidáta chýbal jeden hlas, už avizoval, že sa nových volieb chce zúčastniť.

Minister Lajčák dodal, že o téme dnes už hovorili neoficiálne. „Bude treba prijať politické rozhodnutie, padnúť by malo v najbližších dňoch,” uviedol. Vysvetlil, že ak by Slovensko trvalo na Procházkovej kandidatúre, definitívne rozhodnutie by padlo v pléna zástupcov členských štátov.

Spochybňovaný morálny kredit

Vláda odobrila kandidatúru R. Procházku na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu 28. septembra. Túto kandidatúru vzhľadom na Procházkovu politickú minulosť a chyby, ktorých sa dopustil, sprevádzala kritika.

Nikto nespochybňoval jeho odbornú pripravenosť, ale spochybňoval sa jeho morálny kredit. Ozvali sa aj hlasy, ktoré prípadný post sudcu v Luxemburgu pre Procházku označili za „trafiku”, ktorú mal dostať na základe politických dohôd.

Procházka odmietol obvinenia

To ale expolitik odmietol. Ešte pred rozhodovaním poradného výboru sa Procházka rozhodol k 31. októbru vzdať poslaneckého mandátu aj členstva v strane Sieť, ktorú zakladal.

Procházka bol už druhý kandidát, ktorého nám na post dodatočného sudcu odmietli. Mária Patakyová neprešla výberom pre neznalosť francúzštiny – pracovného jazyka súdu.

Foto: SITA