Domáce Politika Top

Konflikt na začiatku grémia: Danko musel vyhnať Sulíka

BRATISLAVA – Poslanecké grémium, ktoré zvolal predseda parlamentu Andrej Danko k zmenám v rokovacom poriadku Národnej rady SR, sa hneď na začiatku nezaobišlo bez konfliktov.

Na rokovanie dnes dopoludnia prišli zástupcovia poslaneckých klubov, za najsilnejšiu opozičnú stranu Sloboda a Solidarita okrem predsedníčky poslaneckého klubu SaS Natálie Blahovej aj predseda liberálov Richard Sulík.

Odišli obaja

Obaja však ešte pred začiatkom rokovania k zmenám rokovacieho poriadku odišli, následne predseda parlamentu Andrej Danko otvoril rokovanie. Ako povedal Sulík pri odchode, na poslaneckom grémiu podľa slov predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS) nemá čo robiť.

„Pán Danko povedal, že nesmiem byť na grémiu. Mne sa to zdá byť zvláštne, že predseda parlamentnej strany tam nesmie byť. Najmä keď ide o účasť europoslancov na zasadaniach národnej rady. Nevyhodili ma, ale vyzval ma, aby som opustil rokovaciu miestnosť. Majú tam byť tí, ktorí boli nominovaní ako zástupcovia poslaneckých klubov. Zrejme im strašne prekážalo, že tam budem,“ povedal Sulík.

Sulík uznal, že nebol delegovaný

Na protest spolu s ním odišla aj Natália Blahová. Sulík uznal, že ho v marci strana nedelegovala na rokovania grémií. „Ak však prekáža, že by tam Richard Sulík sedel a počúval, tak ja už naozaj neviem, čo pán Danko potrebuje,“ doplnila Blahová. Poslanci za SaS sa zhodujú, že vždy boli zásadné zmeny robené na základe širokého konsenzu, a preto by o rokovacom poriadku mali rokovať všetci.

Nemal tam čo robiť, tvrdí Danko

Sulík ako europoslanec nemal podľa Danka čo robiť na poslaneckom grémiu. Ako povedal predseda parlamentu dnes na tlačovej besede, grémium je miesto pre poslancov NR SR, ktorých poverí poslanecký klub.

Klub nemôže splnomocniť právnika ani vrátnika. Ak mal Sulík ambíciu byť poslancom NR, nemal uprednostniť mandát europoslanca, ktorý mu poskytuje väčší komfort. Sulík uznal svoju chybu, ospravedlnil sa, podal som mu ruku a požiadal predsedníčku klubu SaS Natáliu Blahovú, aby zostala,“ uviedol Danko s tým, že Sulík inak rozprával pred médiami a inak pred poslancami.

Sulík oklamal médiá

Danko uviedol, že pri otvorení rokovania privítal Sulíka ako europoslanca a pýtal sa ho na dôvod, prečo je na grémiu, keď nie je poslancom NR SR. Zároveň ho poprosil, aby povedal, ktoré ustanovenie pripravovaného rokovacieho poriadku je v rozpore s ľudskými právami.

„Nebol schopný odpovede. Zároveň priznal, že on má v EP na vystúpenie jednu minútu. Je nedôstojné, čo predviedol pred médiami. Verím, že sa ospravedlní,“ vyhlásil s tým, že Sulík dnes oklamal médiá a tie to šíria medzi ľudí.

„Ukazuje to na zúfalosť opozičných politikov. Nikto z opozície nemôže povedať, že nedostal priestor na vystúpenie. Keď Blahová nerozumie, čo je komparatistika, ja jej pomôcť neviem,“ dodal.

Potreba nového poriadku

Danko chce v septembri predstaviť poslancom nový rokovací poriadok a otvoriť k nemu diskusiu. Počas parlamentných prázdnin Danko zriadil pracovnú skupinu, ktorá pripravuje zmeny rokovacieho poriadku.

Potrebu nového rokovacieho poriadku si podľa neho vyžiadali situácie, ktoré za posledné mesiace vznikali počas rokovacích dní v pléne Národnej rady Slovenskej republiky.

Príprave nového rokovacieho poriadku predchádza rozbor rokovacích poriadkov vo viac ako 20 krajinách Európskej únie. „Slušné správanie, čisté a protokolárne oblečenie by mali byť absolútny etalón správania sa v pléne parlamentu,“ vyjadril sa Danko.