Domáce Komentáre a názory

KOMENTÁR: Prečo majú Slováci nižšie platy ako Západ

V poslednej dobe sa v médiách neustále opakuje argument, že máme nižšie platy ako západné krajiny za rovnakú prácu, pričom naši zamestnávatelia nás takto vykorisťujú. Tento na prvý pohľad pravdivo vyzerajúci argument má však vratké základy. Pozrime sa prečo.

Produktivita práce, teda hodnota práce, ktorú zamestnanec vyprodukuje v určitej firme je primárnym faktorom pôsobiacim na jeho výplatu. Dnes keď už sme viac ako 25 rokov od socializmu vládne na trhu dostatočná konkurencia medzi zamestnávateľmi na to, aby si nemohli svojvoľne určovať ceny. Samozrejme určovať si ich môžu, ale musia hľadieť aj na ostatných konkurentov, teda spoločnosti, ktoré pôsobia na podobnom trhu. Keď zaplatia zamestnancovi za jeho prácu menej, tak sa môže stať že sa im nepodarí nikoho zamestnať. Na strane druhej keď ho preplatia, tak rovnako môže prísť o zisk on sám.

Zamestnávateľ neurčuje mzdy primárne podľa nákladov a s tým, aby čo najviac ušetril. Na súčasnom konkurenčnom trhu sa určujú mzdy na základe toho ako sa pohybujú v prípade ostatných firiem a samozrejme podľa toho aká je dostupná pracovná sila. Jednoduchým faktom v prospech tohto argumentu sú napríklad mzdy v sektore IT a stavebníctve. Aj keď sú celkovo náklady vyššie v stavebníctve ako v sektore IT, stále sú v IT lepšie platení zamestnanci. Napriek tomu, že náklady IT spoločností sú celkovo nižšie. To vychádza z toho, že v IT biznise je vyššia produktivita práce, teda produkt ktorý vyprodukuje zamestnanec má vyššiu hodnotu. Samozrejme tu hrá faktor aj to, že práce v IT si vyžaduje vyššie vzdelanie a teda je tu menej dostupných pracovných síl na trhu práce.

Odporcovia môžu argumentovať, že v našom Volkswagene máme nižšie mzdy ako v tom nemeckom. Avšak to je spôsobené tým, že Nemci si prácu s nižšou pridanou hodnotou vytlačili do ostatných krajín, kde sú nižšie náklady. A naopak práce s vyššou pridanou hodnotou si nechali doma. Napriek tomu je potrebné zdôrazniť, že v Slovenskom Volkswagene sú ešte stále vyššie priemerné mzdy, než najvyššie mzdy v rámci Slovenska v Bratislavskom kraji.

V konečnom dôsledku je pravdou, že mzdovou úrovňou sme stále za západnými krajinami. Avšak netreba zabúdať na to, že my sme boli dlhšiu dobu v socializme, zatiaľ čo oni napredovali. Napriek tomu, od socializmu sa u nás situácia zlepšuje. Sme vzdelanejší, výroba je viac technologický rozvinutá. A dôsledkom je rast ceny práce, teda rast miezd.

Martin Lindák

martin lindak

Zdroj: Nadácia F. A. Hayeka

Foto: Nadácia F.A. Hayeka

Nadácia F. A. Hayeka je nezávislá a apolitická nezisková organizácia, založená v roku 1991 v Bratislave skupinou slovenských ekonómov. Základnými liberálnymi myšlienkami, ktoré sa Nadácia F. A. Hayeka snaží presadzovať, sú najmä slobodná voľba jednotlivca a jeho osobná zodpovednosť, trhová ekonomika, minimalizácia štátnych zásahov, znižovanie daní, vláda práva, neporušiteľnosť zmluvných záväzkov, dohôd a sľubov, a neodcudziteľnosť práva každého jednotlivca na jeho vlastný život, slobodu a majetok.