Domáce Politika Top

Europoslanec Štefanec bilancuje: Rok 2016 bol rok boja s populizmom

BRATISLAVA – Rok 2016 bol rokom boja s populizmom aj na Slovensku aj vo svete. Na Slovensku sme zaznamenali nárast populistov v parlamentných voľbách, keď sa do NR SR dostali extrémisti, euroskeptici a čistí populisti. Pokračovalo to referendom vo Veľkej Británii a ďalej americkými prezidentskými voľbami.

Všetky tieto udalosti majú spoločného menovateľa, a to je populizmus. Tvrdí to europoslanec Ivan Štefanec (EPP, KDH). Upozorňuje však, že populisti nedokážu podľa neho naplniť očakávania frustrovaných ľudí, ktorí ich volili. Zabrániť ďalšiemu nárastu populizmu a extrémizmu sa podľa Štefanca dá riešením problémov, ktoré ľudí trápia a lepším vzdelávaním.

Nemôžeme byť ľahostajní

„Vidieť to v každej krajine, nikto proti tomu nie je imúnny a nemôže nás to nechať ľahostajnými,” uviedol Štefanec v rozhovore pre agentúru SITA. Po amerických voľbách podľa neho nastáva éra, v ktorej sú ľudia imúnnejší voči faktom a začínajú veriť hocičomu, aj nereálnym sľubom.

„Už teraz vieme, že mnohé z toho, čo Donald Trump hovoril v kampani, nebude môcť splniť. Sám som zvedavý na ďalšie kroky, ale tá rétorika po voľbách a najmä línia republikánov bola úplne iná než republikánskeho kandidáta pred voľbami,” skonštatoval europoslanec.

Upozornil na efekt snehovej gule

Ako dodal, aj v Británii po referende o zotrvaní v EÚ populisti už prvé dni „po akože víťazstve dementovali čísla, ktoré propagovali v kampani, vzdávali sa svojich funkcií a jednoducho nevedeli, čo ďalej”.

Štefanec upozornil na efekt snehovej gule. Populisti podľa neho vytvárajú u nespokojných voličov očakávania, ktoré nie sú schopní splniť, čo vytvára u voličov ešte väčšiu frustráciu a očakávania.

Je to cesta k väčšiemu radikalizmu a extrémizmu?

„Obávam sa, že to môže viesť k ešte väčšiemu radikalizmu a extrémizmu. Je to veľká výzva pre štandardné strany, osobitne pre kresťanských demokratov, aby viac zabrali, komunikovali s ľuďmi, venovali sa reálnym riešeniam,” dodal.

Poslanec EP priznal, že k nárastu populizmu a extrémizmu prispievajú aj sociálne siete, na ktorých sa šíria vymyslené správy či dezinformácie. Toto je podľa neho oblasť, kde by Únia mohla byť aktívnejšia.

Nedostatočné kapacity únie

„EÚ zatiaľ nemá dostatočné kapacity a určite môže robiť viac, je to téma, ktorej sa treba venovať. Na Slovensku je viac ľudí na Facebooku, než pozerá denne správy v televízii. To je úplne iný pomer zdrojov informácií, než tomu bolo donedávna. Evidentne ľudia dostávajú viac neoverené informácie než overené z tradičných zdrojov,” myslí si europoslanec.

Ako dodal, tento pomer sa mení všade vo svete a vidieť to potom aj v názoroch ľudí, čo sa následne prejavuje vo voličských preferenciách. „Je to realita, ktorá súvisí s rozvojom informačných technológií a slobodu informácií sa nedá zastaviť,” myslí si Štefanec.

Upozornil na novinku v Česku

Europoslanec upriamil pozornosť aj na novovytvorené centrum proti terorizmu a hybridným hrozbám, ktoré začalo fungovať v Českej republike ako nástroj na boj s dezinformáciami.

„V Európskej komisii sa nám podarilo presadiť strategické sily pre boj s dezinformačnými kampaňami. Na budúci rok budú zdvojnásobené kapacity. Nie sú dostatočné, potrebujeme viac ľudí, viac odborníkov na túto tému, pretože to nie je téma len dezinformácie, to je téma, ktorá veľmi súvisí s bezpečnosťou Slovenska a Európy,” tvrdí Štefanec.