Domáce Politika Top

Demeš zhodnotil Trumpov prejav: Bývalí sa len prizerali

BRATISLAVA – Inauguračný prejav Donalda Trumpa sa veľmi nelíšil od prejavov, ktoré Trump predniesol počas predvolebnej kampane. Prejav nebol štátnický a ukázal značnú mieru egocentrizmu, ale Trump v prejave predstavil aj víziu “sebastrednej” Ameriky.

Po tom, čo sa Trump stal v piatok 45. prezidentom USA, by sa Európa mala stať sebavedomejšou a zvyknúť si na to, že slová a činy Trumpa sa môžu líšiť. Zo zahranično-politického hľadiska Trump predstavil svoju víziu izolacionizmu. Inauguračný prejav Donalda Trumpa zhodnotil zahranično-politický analytik Pavol Demeš.

„Sedeli tam traja bývalí prezidenti – Jimmy Carter, Bill Clinton a George W. Bush. Podľa mňa oni museli značne trpieť pri počúvaní tohto prejavu,“ povedal Demeš s tým, že tento prejav si naozaj Trump s veľkou pravdepodobnosťou písal sám. Demeš pripomenul, že USA sú po posledných voľbách značne polarizované, aj voči Trumpovi ako osobe, a tento prejav podľa neho neprispel k zbližovaniu ľudí.

„Donald Trump predstavil svoju víziu izolacionizmu. Jeho vízia Ameriky je, „Amerika na prvom mieste“ a všetko, čo sa v zahraničnej politike udeje, musí byť veľmi silno hodnotené na základe benefitov pre USA. V prejave vôbec nerezonovala predstava Ameriky, ktorá je kooperatívna, má spojencov,“ uviedol Demeš. V prejave bolo cítiť odklon od líderstva. Doterajší americkí prezidenti, či už republikáni alebo demokrati, vždy uprednostňovali zodpovednosť Spojených štátov za dianie vo svete, vysvetlil analytik. Amerika sa teraz podľa Demeša pod Trumpovým vedením nebude snažiť o solidárnosť, pocit zodpovednosti za iné časti sveta.

V prejave Trump podľa Demeša absolútne ignoroval Európu, respektíve spojencov. Pripustil ale, že niektoré Trumpove nominácie, napríklad James Mattis, Trumpov minister obrany, alebo Rex Tillerson, budúci minister zahraničných vecí hovoria, že USA musia mať spojencov a byť aktívni v svetovej politike. „Budeme musieť byť pripravení na to, že v prípade Donalda Trumpa sa slová nebudú zhodovať so skutkami,“ myslí si Demeš. Upozornil, že prax a reálny výkon funkcie bude modifikovať niektoré Trumpove predstavy, ale do akej miery, to ešte uvidíme. „Pre Európu, ktorej sme súčasťou, prichádza doba, kedy musíme oveľa viac premýšľať sami nad sebou, našimi krokmi, nad novou fázou budovania vzťahov s USA,“ skonštatoval Demeš s tým, že USA na druhej strane ostanú kľúčovým partnerom pre Európu.

„Myslím si, že toto bude musieť aj Donald Trump objaviť. Aj po ekonomickej stránke je EÚ kľúčový partner pre USA. My sa musíme pripraviť na periódu, kedy si musíme zadefinovať vzťahy so USA vedené Donaldom Trumpom a musíme viac premýšľať nad svojou zahraničnou, bezpečnostnou a ekonomickou politikou, pretože ten vývoj, ktorý viedol k zvoleniu Trumpa, naznačuje, že Amerika sa mení,“ zhodnotil analytik. „Myslím si, že pre Európu je úplne nevyhnutné, aby sa nadýchla, bola sebavedomejšia a ukázala sama sebe, ale aj svetu väčšiu prieraznosť, hrdosť, sebavedomie, uzavrel zahranično-politický analytik Pavol Demeš.

Donald Trump zložil v piatok 20. januára slávnostnú prísahu do rúk predsedu Najvyššieho súdu USA Johna Robertsa a stal sa tak 45. prezidentom Spojených štátov amerických. „Prenášame moc z Washingtonu a vraciame ju späť vám, verejnosti, americkému ľudu,” odkázal Trump americkým občanom. „My, občania Ameriky, sa teraz zúčastňujeme úsilia znovu vybudovať našu veľkú krajinu,” pokračoval. „Áno, v ceste budú stáť prekážky a nastanú aj ťažké obdobia,” pripustil s tým, že ´svoju prácu dotiahneme do konca´. Spoločne budeme určovať smer Ameriky veľa ďalších rokov, konštatoval Trump a dodal: „Skončila sa éra prázdnych slov”. Establishment podľa neho chránil sám seba, ale nechránil občanov krajiny.

„Bránili sme hranice cudzích krajín a pritom odmietali brániť vlastné. A utrácali sme miliardy a miliardy dolárov, zatiaľ čo americká infraštruktúra sa rozpadá a starne,” vyhlásil v prejave Trump. Odteraz bude podľa neho ´Amerika vždy na prvom mieste. Každé rozhodnutie o obchode, daniach, imigrácii, zahraničnej politike bude také, aby z neho dokázali ťažiť americkí zamestnanci, americké rodiny´.

Nový prezident v rámci prejavu použil aj niektoré svoje predchádzajúce myšlienky: „Chceme žiariť ako príklad, ktorý budú všetci napodobňovať. Chceme zjednotiť svet proti radikálnemu islamskému terorizmu, ktorý vyhladíme z planéty Zem. Keď otvoríte svoje srdce pre vlastenectvo, nezostáva tam miesto pre žiadne predsudky.