Domáce Politika Top

SaS: Platy učiteľov podľa výšky životných nákladov sú nezmyslom

Strana Sloboda a Solidarita považuje úvahy ministra financií Petra Kažimíra o vyplácaní učiteľov podľa výšky životných nákladov v danom regióne za scestné. Poslanec NR SR za SaS Branislav Gröhling hovorí, že podľa týchto úvah by sa na základe výšky životných nákladov v jednotlivých regiónoch Slovenska mali upraviť všetky platy vo verejnom sektore. Rovnako napríklad aj platby zdravotných poisťovní poskytovateľom zdravotnej starostlivosti či poplatky, ktoré vyberajú orgány verejnej moci od občanov za rôzne služby. Podľa Gröhlinga by podľa tejto úvahy bola namieste napríklad aj otázka, prečo štátny Slovenský plynárenský priemysel neurčuje ceny plynu pre domácnosti podľa výšky životných nákladov. Informovala o tom hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková.

Gröhling upozorňuje na fakt, že sa touto úvahou zaoberá minister financií a teda nominant strany Smer-SD, ktorá sa definuje ako ľavicový subjekt. “Veď už od nepamäti súčasťou programov ľavicových strán je heslo – za rovnakú prácu patrí zamestnancovi rovnaká pláca. Zdá sa, že programovú konferenciu, ktorá by sa venovala hodnotovým fundamentom, strana Smer-SD potrebuje ako soľ,“ dodal Gröhling. Poslanec sa zároveň pýta, ako by chcel Kažimír získať nových učiteľov do škôl v ekonomicky slabo rozvinutých regiónoch, prípadne udržať na pozíciách súčasných učiteľov, keby za tú istú prácu dostavali nižší plat ako ich kolegovia o pár desiatok kilometrov ďalej.

Kažimír v stredu 21. septembra uviedol, že ak chceme do školstva dostať novú krv, kvalitnejších alebo motivovanejších učiteľov, máme dve cesty. S ministrom školstva Petrom Plavčanom vraj rokuje o možnosti zamerať sa na mladých nastupujúcich učiteľov, čo je prvá cesta. Druhá možnosť, ktorú minister označil za kontroverznú, je taká, že sa bude hľadať riešenie v súvislosti s rozdielnymi životnými nákladmi učiteľov vo veľkých mestách, akými sú napríklad Bratislava či Košice, a v malých mestečkách a dedinách. “Toto je téma, ktorá učiteľov asi nebude zjednocovať, ale pýtame sa, lebo aj toto je cesta, či indexovať mzdy učiteľov v Bratislave,” konštatoval Kažimír s tým, že pre muža – učiteľa v Bratislave asi nie je jednoduché uživiť rodinu, ale v Trebišove možno áno.

Na Kažimírové slová už reagovali aj školské odbory. Predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek pre agentúru SITA povedal, že rozdielna výška platov učiteľov v súvislosti s rozdielnymi životnými nákladmi učiteľov vo veľkých mestách a v malých mestečkách nie je šťastné riešenie. Učitelia s rovnakou praxou by mali byť za tú istú prácu podľa Ondeka odmeňovaní rovnako, bez ohľadu na miesto ich pôsobenia. Ak by totiž učitelia neboli odmeňovaní rovnako, hrozilo by nebezpečenstvo diskriminácie a zvyšovanie napätia, ktoré školstvu určite neprospieva.